SK

Obec Mošurov

Oficiálna webová stránka obce

Júl bez plastov

• Každoročne sa vo svete vyrába viac ako 380 miliónov ton plastov, z ktorých polovica je určená na jednorazové použitie. (3)
  • Plastový odpad zabíja každý rok až milión morských vtákov, 100 tisíc morských cicavcov, morských korytnačiek a nespočetné množstvo rýb (4). Tento problém sa týka všetkých živočíchov, nie len morských.
  • Podľa údajov OSN z roku 2017 moria znečisťuje až 51 biliónov mikroplastových častíc, čo je 500 krát viac ako je v našej galaxii hviezd (5).
  • Štúdie potvrdili prítomnosť mikroplastov v ľudskom tele, napr. v  plodovej vode, placente, krvi a v pľúcach.
  • V roku 2021 bolo na slovenský trh uvedených vyše 434 miliónov kusov ľahkých a veľmi ľahkých plastových tašiek. Z tohto množstva tvorili veľmi ľahké plastové tašky (mikroténové vrecká) vyše 380 miliónov, čo je približne 70 kusov na obyvateľa. (6)
  • Ročne sa na slovenský trh uvedie jedna miliarda plastových fliaš. (7)
  • Plasty sa hromadia v oceánoch a vytvárajú "plastové ostrovy". Najväčší z nich sa nazýva Great Pacific Garbage Patch (GPGP), v slovenčine známy ako Veľká tichomorská odpadková škvrna. Táto oblasť pokrýva plochu 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo predstavuje trojnásobnú rozlohu Francúzska. [8]

Obecné informácie rýchlo a ľahko